Kredyt na fotowoltaikę | ekredytbank.pl

Wśród licznych sposobów, które faktycznie umożliwiają poprawę jakości życia w dłuższej perspektywie czasu, jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim znacząco spadają opłaty za prąd, a już po kilku, kilkunastu latach jesteśmy w stanie zarabiać na tej inwestycji. Niestety, sam koszt nabycia paneli oraz ich zamontowania nie należy do najtańszych. Dlatego też coraz więcej instytucji bankowych proponuje specjalny produkt bankowy, jakim jest kredyt na fotowoltaikę. Dzięki niemu możliwe jest pokrycie wszystkich kosztów związanych z zamontowaniem paneli. Co należy wiedzieć o dostępnych ofertach?

Jak można sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych? Kredyt na fotowoltaikę

Instalacja paneli fotowoltaicznych oznacza koszt około 25 tysięcy złotych, a czasem nawet jeszcze większe wydatki. Nie zawsze stać nas na to, aby zapłacić całość z własnych pieniędzy. Zamiast odkładać środki przez długie lata, o wiele lepiej jest wziąć kredyt na fotowoltaikę. Choć dopuszczalne są również inne metody na rozwiązanie tej trudności, w tym zakup paneli na raty i skorzystanie z programów rządowych, nie zawsze jesteśmy w stanie spełniać wszystkie wymogi. W związku z tym pierwszym krokiem jest kredyt gotówkowy, choć w wielu instytucjach bankowych znaleźć można ofertę dedykowanego kredytu na fotowoltaikę.

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt na fotowoltaikę?

Choć korzystanie z programów zewnętrznych, które oferują dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych, jest niezwykle korzystne, wciąż wiąże się z szeregiem niezwykle problematycznych formalności. Nieraz uzyskanie zapomogi oznacza konieczność wydania większych sum pieniędzy na konsultantów, którzy pomogą nam wypełnić wszystkie dokumenty. Po ciekawe rozwiązania sięgają jednak również banki, które nie mają w ofercie dedykowanego produktu bankowego. Tak zrobił m.in. mBank. Kredyt na fotowoltaikę dostępny jest w ramach współpracy tej instytucji bankowej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zapewnia to gwarancje dla przedsiębiorców, że inwestycje w np. instalację fotowoltaiczną, będą o wiele tańsze. Są jednak banki, które w bardziej bezpośredni sposób angażują się w udzielenie kredytu na fotowoltaikę.

Kredyt na fotowoltaikę a realizacja celów ekologicznych

Wiele banków podjęło decyzję o udzielenie kredytu, który dedykowany jest w specjalistyczny sposób celom ekologicznym. Jakie instytucje proponują taki kredyt na fotowoltaikę? PKO BP wprowadził tzw. ekokredyt, który można zaciągnąć m.in. na zakup paneli fotowoltaicznych. W warunkach przedstawionych przez ten bank możemy zaciągnąć zobowiązanie na niezwykle korzystnych warunkach:

  • Kwota kredytu może wynieść maksymalnie 50 tysięcy złotych,
  • Czas trwania kredytu trwać może od 2 do 120 miesięcy,
  • Prowizja wynosi 0,99%
  • Oprocentowanie wynosi 4,99%

Kto jeszcze oferuje ekologiczny kredyt na fotowoltaikę? ING Bank Śląski w swojej ofercie ma takie produkty bankowe, które przeznaczone są właśnie dla klientów indywidualnych, jeśli zobowiązanie zaciągają celę ekologicznej modernizacji np. domostwa. Choć oprocentowanie w tym banku wynosi 8-9 procent, specjalna oferta zapewnia zwrot prowizji w ciągu trzech miesięcy, jeśli zostanie dokonany określony ekozakup.

Kredyt na fotowoltaikę – dofinansowanie ze strony BOŚ

Instytucją bankową, która w swoją nazwę ma niejako wpisane działania ekologiczne, jest Bank Ochrony Środowiska. Kredyt na fotowoltaikę w oczywisty sposób dostępny jest również w przypadku tego banku. Tu RRSO wynosi zaledwie 5,29%, czyli już po uwzględnieniu oprocentowania, prowizji i innych dodatkowych kosztów kredytowych. Jakie warunki zapewnia BOŚ? Kredyt na fotowoltaikę udzielany jest w ramach ekokredytu w złotówkach. Oparty jest on o następujące warunki:

  • Kwota kredytu maksymalnie wynieść może 75 tysięcy złotych,
  • Kredyt udzielany jest do pełnej wartości inwestycji,
  • Okres kredytowania może wynieść maksymalnie 10 lat,
  • 3 miesiące karencji  w spłacie kapitału,
  • Prowizja banku wynosi tylko 1%, a marża bankowa kształtuje się już od 3,11%

Gdzie znaleźć można najkorzystniejsze warunki na kredyt na fotowoltaikę?

Nie można jednak zapomnieć o innych instytucjach bankowych, które w ofercie mają dostępny kredyt na fotowoltaikę. Alior Bank udziela takiego zobowiązania na czas maksymalnie 10 lat. Tu jednak zdecydowanie się na 36 miesięcy kredytowania oznacza 0% oprocentowania. Przy dłuższym czasie czeka nas jednak oprocentowanie w wysokości 5%. Prowizja wynosić będzie jednak od 0,5 do 1%. Dłuższy czas kredytowania uwzględnia BGŻ. Kredyt na fotowoltaike można zaciągnąć nawet na okres 15 lat. Tu jednak oferta przeznaczona jest nie dla gospodarstw domowych, ale dla farm fotowoltaicznych. Oznacza to, że wszystkie inne parametry kredytowania podlegać będą indywidualnym negocjacjom.

Nieco inna sytuacja dotyczy banku Santander. Kredyt na fotowoltaikę nie jest dostępny w ramach osobnego produktu bankowego, ale jest efektem współpracy tej instytucji bankowej z firmami zajmującymi się sprzedażą urządzeń fotowoltaicznych. Oznacza to, że kredyt ratalny w Santander związany jest już bezpośrednio z możliwością dopracowania ustaleń z konkretną firmą. Tu oprocentowanie wynosi 3% w skali roku, a kredytowanie można rozłożyć nawet na 84 raty.